Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

Geveze – Chat, Sohbet Odaları

Lazkopat 9 Nisan 2015 0
Geveze – Chat, Sohbet Odaları

Sitemiz tamamen ücretsiz olup sohbet içerikli yazılarımızda sizlerin dikkatini çekecek içerikler paylaşmaya çalışıyoruz. sohbet muhabbet sitemizin web sayfasında yayınlayacağız sohbet yazıları ve içeriklerini beğeniyorsanız paylaşımın en altında yorum yapabilir, sosyal paylaşım sitenizde paylaşa bilirsiniz.

Sizlerle bugün muhabbetini edeceğimiz konu peri bacaları, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen peri bacalarının oluşumu  hakkında bilgilendireceğiz.

Yoğun yağışlarla oluşan sel sularının vadi yamaçlarından inmesi ve rüzgarında etkisiyle oluşan peri bacası, adı verilen türlerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan oluşumdur,

Peri bacaları yapısı itibari ile görünüşleri konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya parçası bulunur. Çapları değişkenlik göstermekle birlikte ortalama  1 m ile 15 m arasında dır,  1 m’den küçük olan ve 15 metreden büyük olan konik oluşumlar peribacası olarak değerlendirilmemektedir.

Peri bacalarının oluşumu dikey yamaçlardan hızla akan yağmur ve eriyen karların oluşturduğu sel sularının yamaçlardan aşağıya yol bularak hızla akması sırasında kayalara çarparak sert kayaları çatlatır ve çatlak yerlerinden aşındırır. … Bitki örtüsünün özelliklerine göre aşınan kayalara peri bacası olarak adlandırılan şekillerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. bitki örtüsüne yakın olan taban kısmı daha yumuşak bir bölge olduğundan, peri bacalarının oluşumu sırasında, taban kısmı daha kolay aşınır, üst kısımdaki kaya parçası sert olduğundan peri bacalarının taban kısmı ince konik yapıyı aşağıdan yukarı oluşturduğunda tepe kısımda da sert kaya şapka biçiminde kalır.

Peri bacalarının oluşumunda etkili olan sel suları kadar rüzgarın etkisi de vardır. Yağmur sularının etkisi kadar rüzgarın akışı oyulan kayanın üstünde çok etkilidir. Yağmur sularının şiddetli ve etkili yüzey akıntısı olarak gelişmesinde  en önemli etken tüflerin geçirimsiz olması ve bitki örtüsünün azlığı etkendir.

Peri bacasını oluşturan kaya türleri farklıdır peri bacasını konik kısmını oluşturan  tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayadır, tepesindeki sert kayadan oluşan şapkası ise daha sert bir kaya olan lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır.

Peri bacasının oluşumu için gerekli koşullar, şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna göre daha dayanıklı ve sert olmasıdır. Peri bacasının dayanıklığını ve ömrünü tepe kısımdaki sert kayanın dayanıklılığı belirler, tepedeki kayanın oluşumu ne kadar sertse peri bacasında o kadar uzun ömürlü olur.

Bu gün ki işlediğimiz Bedava Muhabbet Edilen Site başlıklı yazımızda peri bacalarını işledik şayet yayımlamamızı istediğiniz başka konular varsa bizlere iletişim köşemizden ulaştırabilirsiniz.

Konu Hakkında Yorum Yapmak İstermisiniz ? »